1. HABERLER

  2. SİYASET
  3. CHP'li başkan Öcal'dan, Milli Eğitim Bakanı Tekin'e çok sert eleştiriler

CHP'li başkan Öcal'dan, Milli Eğitim Bakanı Tekin'e çok sert eleştiriler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Besni İlçe Başkanı Asım Öcal, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" tanıtımının ardından sert eleştirilerde bulundu..

A+A-
CHP'li başkan Öcal'dan, Milli Eğitim Bakanı Tekin'e çok sert eleştiriler

Öcal, Bakan Tekin'in eğitim sisteminde yaptığı değişiklikleri eleştirerek, "Milli Eğitim mi, milli bitim mi?" sorusunu yöneltti.
Asım Öcal, Bakan Tekin'i eğitimde oyun oynamak ve Cumhuriyet düşmanlığı ile suçladığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
"Bakan tarafından tanıtılan ve ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ başlığını taşıyan müfredatta, eğitimde birlik ve eşitlik ilkesi göz ardı edilerek, bilimsel, laik ve demokratik eğitim anlayışından vazgeçilmiştir. Bilim, kültür, sanat ve felsefe derslerinin yerine, bilimsellikten uzak ve dogmatik nitelikler ağırlık kazanmıştır. Yeni modelde milli öğelere vurgu yapılırken Atatürk, Cumhuriyet ve Laiklik gibi milli değerlere hiç yer verilmemiştir.
Hazırlanan dökümanda ‘Cumhuriyetin 2. Yüzyılı’ yerine ‘Türkiye Yüzyılı’ denilmesi, Cumhuriyetimizin devamlılığını yok saymaktır. ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı verilen metinde tek tip bir inancın hakim kılınmaya çalışıldığı görülmektedir. Program, sosyoekonomik dezavantajları giderecek bir içeriğe sahip olmadığı gibi, engelli bireylerin ve özel eğitim öğrencilerinin dezavantajlarını gidermeye yer vermemiştir. Çocukların bireysel özelliklerini tanımaları, duygusal ve sosyal gelişimleri için büyük önem arz eden sanat, spor ve müzik ders saatlerinin yok denilecek derecede az olduğu görülmektedir.
Metinde bir diğer dikkat çeken konu ise Türkçe sözcükler yerine ısrarla Arapça kökenli sözcüklerin tercih edilmesidir. Metnin hiçbir yerinde, ‘Atatürk devrim ve ilkelerine bağlılık ve Atatürk milliyetçiliği’ ifadeleri yer almamaktadır. Hazırlanan bu program bilimsellikten uzak, yaratıcılığı ve düşünmeyi değil, ezberciliği teşvik eder niteliktedir.
Bu bakan, hazırlattığı böyle bir müfredatla çocuklarımızın bugünü ve yarını ile birlikte ülkemizin geleceğini de tehlikeye sokmuştur. Bu müfredat ülkenin geleceğine en büyük tehdittir. Eğitimin en önemli bileşenlerinden olan öğretmen camiası da bu konudan muzdarip olduklarını dile getirerek bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini söylüyorlar."


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.