1. HABERLER

  2. KAHTA
  3. Tarihi Kahta Kalesi ziyarete açıldı

Tarihi Kahta Kalesi ziyarete açıldı

Kahta ilçesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan 2 bin yıllık Yeni Kale (Eski Kahta Kalesi) ziyaretçilerini bekliyor..

A+A-
Tarihi Kahta Kalesi ziyarete açıldı

Kocahisar köyünde yer alan Yeni Kale 2005 yılında turistlerin güvenliği nedeniyle turizme kapatılmış ve kalede restorasyon çalışması başlatılmıştı. Üç etap halinde yürütülen restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla kale 2022 yılının Ağustos ayında turizme açılmıştı. Ancak 6 Şubat depremlerinde kalenin savunma, çarşı ve saray bölümü hasar gördü. Hitit Dönemi'nden günümüze kadar 5 medeniyete ev sahipliği yapan 2 bin yıllık kalede depremden hemen sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 4. etap restorasyon çalışmaları başlatıldı. 2023 yılı Temmuz ayında başlayan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Kalenin çarşı kısmında yıkılan duvarların tekrar yapılması ve bazı alanında yapılan derz çalışmalarının ardından kale yeniden turistlerin ziyaretine açıldı. Nemrut Dağı destinasyonunda yer alan Yeni Kale, turistlerin önemli ziyaret noktalarından birisi olacak.
Tarihi kalenin ziyaretçilerini beklediğini ifade eden Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, “1886 yılında Kalhuma tarafından harikulade yapı olarak tamamlanan eski Kahta Kalesi, 17 yıllık aradan sonra Ağustos 2022 yılında ziyarete açılmıştı. Fakat 6 Şubat 2023 depremleriyle birlikte tekrar çarşı kısmında, iç saray kısmında yıkıntılar meydana geldi. Ve bu yıkıntılar sonucunda 8 aylık bir çalışma ile tekrardan restorasyon ve konservasyon çalışmaları oldu. Bu restorasyon ve konservasyon çalışmaları sonrasında ise bu yıl yeniden ziyarete açıldı. Arsemia Antik Kenti'nde yapmış olduğumuz çalışmalarla birlikte özellikle bir tünelin bulunması ve iş saray kısmında yaptığımız kazılarla birlikte buraya dikkat çekmiştik. Buradaki kazılarda eski Kahta Kalesi, Yeni Kale ile birlikte çok önemli yapıların olduğunu görüyoruz. Bu yapılara tüm yerli ve yabancı ziyaretçileri bekliyoruz” dedi.
Kahta Kalesi'ni gezen Ahmet Karacaoğlu, “Bugün de burayı gelip gezdik. Depremden sonra restorasyonu çok kısa bir sürede bitmiş. Burayı ziyaret ettik ve buradan da rotamızı Diyarbakır, Mardin üzerinden Şırnak ve Hakkari'ye doğru gideceğiz. Kale çok güzel, bire bir aynı şekilde yapılarak restorasyonu tamamlanmış. Yani hiçbir kusuru yok. Sıcak haricindeki her şey çok güzel” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.