1. HABERLER

  2. BÖLGE
  3. Perre’de 1800 yıllık boğa başı kabartması bulundu

Perre’de 1800 yıllık boğa başı kabartması bulundu

Perre Antik Kenti'nde gücü simgeleyen 1800 yıllık boğa başı ve boynuzunun yer aldığı bir kabartma ortaya çıktı..

A+A-
Perre’de 1800 yıllık boğa başı kabartması bulundu

Kommagene Uygarlığı'nın beş büyük kentinden birisi olan Perre Antik Kenti'nde 75 kişiyle nisan ayından beri süren kazılarda her gün yeni bir yapı ortaya çıkıyor. Perre Antik Kent Nekropol alanın güney kısmında yapılan kazı ve temizleme çalışmalarında farklı bir mezar yapısı ortaya çıktı. Etrafında 3 adet Khamosorion tipi mezar, ortada ise bir adet boğa başı ve boynuz kabartması bulundu. Bir metre genişliğinde, 40 santim yüksekliğindeki boğa başı ve boynuzun gücü simgelediği aktarıldı. Perre Antik Kent'te bu güne kadar yapılan kazılarda böyle bir mezar yapısı ortaya çıkmadı.
Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Perre Antik Kent'teki kazılarda çok ilginç bir mezar yapısıyla karşılaştık. Burada ilk kez bir boğa başı ve boynuz kabartması bulundu. Kabartmanın yan kısımlarda Khamosorion tipli 3 adet mezar, yan kısımlarda sütunlarının üzerinde sunu çukurları bulundu. Bu gücün temsilcisi olarak karşımıza çıkmakta ve bu mezarları koruduğunu düşülmektedir. Bu bölgede buna benzer bir mezar hiç çıkmadı. İlk kez böyle bir yapıyla karşılaştık. MS 2. yüzyıla, yani günümüzden bin 800 yıl öncesine tarihlenen bir mezar yapısı olduğu şeklinde düşünmekteyiz" dedi.
Mehmet Alkan, kazıya destekleri için Adıyaman Valisi Osman Varol ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse’ye teşekkür etti.


  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.